Gdzie szukać dawcy nasienia?

Problem niepłodności dotyka coraz większą ilość par. Wraz z postępem technologicznym wzrasta liczba czynników, które negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu, a tym samym na zdolności do spłodzenia potomka. Niezdrowy tryb życia, dieta, brak ruchu oraz stres odbijają swoje piętno na możliwości dochowania się potomka u wielu par. Problemów związanych z zajściem w ciążę szukać należy zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Obwinianie za to tylko jednej strony jest niewskazane i prowadzić może tylko do konfliktów.

Jeżeli problem leży po stronie mężczyzny i prowadzone pod okiem lekarza leczenie nie przynosi parze oczekiwanych rezultatów, a para chce posiadać dziecko, to jednym z dostępnych rozwiązań staje się skorzystanie z usług dawcy nasienia. Szukać można go w dwojaki sposób:

  • korzystając z usług banku nasienia
  • korzystając z usług prywatnego dawcy

Oba rozwiązania wiążą się z innymi ścieżkami i innym poziomem bezpieczeństwa.

Decydując się na skorzystanie z usług prywatnego dawcy nasienia, para musi liczyć się z tym, że nie będzie miała pewności co do tego, czy dawca jest w pełni zdrowy, czy nie posiada chorób genetycznych lub też czy nie zataił przed nimi pewnych faktów dotyczących swojego życia. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie od skorzystania z usługi banku nasienia, jednak o wiele bardziej niebezpieczne. Pamiętajmy, że ogłaszający się w Internecie mężczyźni, którzy oferują swoje nasienie mogą cierpieć na choroby przenoszone drogą płciową, na które zapaść może zarówno przyszła matka, jak i oczekiwane dziecko.
Wybranie w tej sytuacji banku spermy staje się o wiele bardziej bezpieczne i pewne. Mimo kosztów, które się z tym wiążą, otrzymujemy o wiele większą gwarancję i szansę powodzenia. Tego rodzaju instytucje mają bardzo wygórowane wymogi dotyczące zarówno zdrowia jak i trybu i sposobu życia potencjalnych dawców. Oprócz długotrwałej procedury kwalifikacyjnej, w ramach której prowadzone są drobiazgowe badania, przyszły dawca jest o wiele bardziej szczegółowo “prześwietlany” niż pozwalają na to możliwości pary, która decyduję się na dawcę prywatnego. W ramach badań i wywiadów lekarskich wykluczane są choroby genetyczne, choroby przenoszone drogą płciową, niezdrowy i ryzykowny tryb życia. Dodatkowo przy kwalifikacji na dawcę nasienia banki uwzględniają wykształcenie, karierę zawodową oraz fakt, czy dawca posiada już własne potomstwo (co zwiększa szansę zapłodnienia u par, które mają z tym trudności).

Decydując się na skorzystanie z usług banku spermy otrzymujemy jeszcze jedną możliwość – mamy sposobność wyboru cech, które charakteryzują konkretnego dawcę i są np. zbliżone do cech ojca, który nie może w sposób naturalny doczekać się własnego potomka. Decyzja w tej sytuacji w ostateczności należy do przyszłych rodziców, jednak warto zastanowić się nad długookresowymi skutkami błędnie podjętej decyzji.