Inseminacja w leczeniu niepłodności

Inseminacja to bezbolesna i prosta metoda, która polega na umieszczeniu w macicy nasienia wcześniej przygotowanego w warunkach laboratoryjnych. Jest o to stosunkowo niedroga metoda wspomagania rozrodu. Należy jednak zwrócić uwagę na jej niższą skuteczność w porównaniu z zapłodnieniem pozaustrojowym.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia inseminacji?

Zabieg ten wykonuje się u kobiet, które borykają się z zaburzeniami owulacji, są niepłodne lub nie mogą zajść w ciąże z niewyjaśnionych dotąd przyczyn. W niektórych przypadkach bywa, że śluz kobiety nie toleruje nasienia mężczyzny lub nasienie jest zbyt słabe, a plemników zbyt mało, aby doszło do zapłodnienia. Inseminacja przeprowadzania jest również wśród kobiet, które cierpią na endometriozę II i III stopnia.

O czym powinny pamiętać kobiety przed zabiegiem?

Zanim dojdzie do umieszczenia nasienia we wnętrzu macicy, kobieta musi pamiętać o wykonaniu szeregu badań. Jest to bardzo ważne, ponieważ im dokładniejsze będą wyniki, tym większe będą szanse na zapłodnienie. Jakie badania należy wykonać?

  • Posiew z kanału szyjki macicy,
  • Cytologia (badanie pod kątem wykrycia raka szyjki macicy)
  • Poziom czystości pochwy (badanie rozmazu z pochwy)
  • VDRL (badanie pod kątem wykrycia kiły)
  • HIV, HCV, HBSAg (wirusy, które przenoszone są drogą płciową)

Jak przebiega zabieg inseminacji?

Procedurę można podzielić na kilka etapów.

Spotkanie z lekarzem

Po wykonaniu badań kobieta zgłasza się na wizytę do lekarza. Na podstawie wyników lekarz decyduje, czy pacjenta kwalifikuje się do wykonania zabiegu inseminacji, a następnie przystępuje do szczegółowego badania cyklu menstruacyjnego pacjentki. Jeżeli na zabieg decyduje się małżeństwo, wówczas mężczyzna musi podpisać stosowane dokumenty w Urzędzie stanu Cywilnego, potwierdzając, że to on jest ojcem dziecka. Po upływie 3 miesięcy od daty złożenia oświadczenia przez partnera, to kobieta będzie musiała potwierdzić w urzędzie, że to jej partner jest ojcem dziecka. Jeżeli dokumenty nie zostaną złożone, wówczas kobieta nie będzie mogła przystąpić do zabiegu inseminacji.
Dalsze przygotowania do zabiegu

Przed przystąpieniem do badania lekarz ocenia pacjentkę pod względem stanu ginekologicznego. Zaleca wówczas wykonanie badań wymienionych w punkcie wyżej. Dodatkowo wykonywane jest badanie Sono-HSG sprawdzające drożność i przepływ jajników. Lekarz dokładnie bada cykl menstruacyjny swojej pacjentki i wyznacza przewidywany termin owulacji.

Dokładna analiza cyklu menstruacyjnego

Większa liczba komórek gotowych do zapłodnienia zwiększa możliwość zajścia w ciąże, dlatego specjalista na podstawie analizy cyklu ocenia wielkość i kształt komórek jajowych. Jeżeli ich liczba jest niewielka lub jeśli ich rozmiar może nie być odpowiedni, wówczas lekarz może przepisać leki, które zwiększą ich produkcję i zwiększą rozmiar. Nie jest to jednak zawsze konieczne. Nie przepisuje się leków, jeżeli przyczyną braku zajścia w ciąże jest odrzucanie nasienia przez organizm kobiety.

Zabieg inseminacji

Kluczowy moment zabiegu inseminacji polega na wprowadzeniu do wnętrza macicy pływu w ilości jednego mililitra. Umieszczanie płynu odbywa się z użyciem plastikowej rurki o średnicy półtora milimetra. Pozwala to na zmniejszenie dystansu, jaki muszą pokonać plemniki, aby dotrzeć do komórki jajowej. Po zabiegu pacjentka powinna leżeć przez około 15 minut. Po zabiegu może od razu opuścić klinikę, w której odbywał się zabieg.

Co dzieje się po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu pacjentka powinna być otoczona opieką partnera i lekarza. Nie zaleca się wykonywania prac fizycznych i zażywania gorących kąpieli. Kobieta powinna oszczędzać siły i dbać o siebie, aby jak najlepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat.

Jaka jest skuteczność inseminacji?

Nawet w przypadku dużej liczby ruchliwych plemników szansa na zapłodnienie po pierwszej próbie wynosi około 20%. Jeżeli zabieg nie przyniesie efektów, kobieta może podejmować maksymalnie 6 prób. Jeżeli żadna próba nie przyniesie efektu, wówczas warto zastanowić się nad inną metodą wspomagania rozrodu. Koszt jednej próby zapłodnienia mieści się w przedziale od 700 zł do 1300 zł.