Jak przygotować się do badania nasienia?

Badanie nasienia da dobre wyniki tylko wtedy, gdy wcześniej dobrze się do niego przygotujemy. Nie można ot tak wejść do laboratorium i oddać nasienia. Wcześniej należy się do niego odpowiednio przygotować. Bez przygotowania otrzymany wynik może nie być zgodny z rzeczywistością i nie będzie możliwe wyciągnięcie na jego podstawie odpowiednich wniosków. Wyjaśniamy jak prawidłowo się przygotować.

Wstrzemięźliwość płciowa

Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na miarodajność badania nasienia jest wcześniejsza wstrzemięźliwość płciowa. Przed udaniem się na badanie należy powstrzymywać się przed wytryskiem nasienia od 3 do 7 dni. 3 dni to dolna granica, po której ilość namnożonych plemników w nasieniu powinna być już odpowiednia, natomiast górna granica w postaci 7 dni wiąże się z tym, że plemniki po pewnym czasie zaczynają obumierać.

Nie ma znaczenia, czy wytrysk był związany z masturbacją czy stosunkiem płciowym – jeżeli chcemy aby badanie było miarodajne, musimy zachować odpowiedni okres wstrzemięźliwości.
Zdrowy tryb życia

Wiedząc, że będziemy udawali się na badanie nasienia, wskazane jest aby co najmniej dwa tygodnie wcześniej zmodyfikować w pewnym stopniu swój tryb życia. Chodzi tu w głównej mierze o używki, a w szczególności alkohol. W ten sposób oczyścimy organizm, który będzie lepiej przygotowany do oddania nasienia do laboratorium.

Oddanie nasienia do badania

Nasienie do badania oddaje się w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, w którym pacjent ma zapewniony komfort i zminimalizowany stres (jednak ten zawsze może wystąpić, ze względu na miejsce i okoliczności). Może w nim przebywać sam jak i z partnerką. Przed oddaniem nasienia, prącie należy umyć wodą z mydłem. Samo oddanie nasienia do sterylnego pojemnika może nastąpić w wyniku masturbacji lub stosunku przerywanego.

Dopuszczalne jest również oddanie nasienia w domu i dostarczenie go do laboratorium, jednak w tej sytuacji należy zadbać o odpowiednią temperaturę oraz czas, w ciągu którego dostarczymy próbkę do laboratorium.

Przygotowanie się do oddania nasienia nie jest trudne, wymaga jednak odrobinę samodyscypliny, gdyż wiąże się z pewnymi zmianami w codziennym trybie życia. Nie powinno ono jednak w większym stopniu przeszkodzić nam w codziennych czynnościach.