Skład nasienia u mężczyzny

Męskie nasienie jest cieczą składającą się z substancji, które umożliwiają utrzymanie plemników przy życiu do momentu ich dotarcia do komórki jajowej. W jej skład wchodzą także związki, które są odpowiedzialne za ochronę DNA w kwaśnym środowisku pochwy. Poza najważniejszymi składnikami, sperma zawiera także witaminy, tłuszcze, białko, mocznik oraz cholesterol. Sperma jest więc wydzieliną bogatą różne związki chemiczne, dzięki którym swoje zastosowanie znalazła nawet w kosmetyce.

Jak wygląda sperma i jakie ma cechy?

Sperma ma konsystencję galaretowatą i lepką. Ma mleczne zabarwienie. Zależnie od kondycji spermy jest czasami lekko przezroczysta, a czasami biała. W jej składzie znajduje się około 5% plemników, które zostały wytworzone przez jądra. Nasienie powstaje w momencie wytrysku, kiedy następuje wymieszanie plemników (znajdujących się w pierwotnym płynie nasiennym w najądrzu) z wydzieliną gruczołów (związaną z drogami płciowymi, m.in pęcherzykami nasiennymi, bańką nasieniowodu, gruczoły krokowego). Do wydobycia się spermy z cewki moczowej dochodzi w momencie wytrysku, który jest końcowym etapem stymulacji seksualnej. Następujące krótkie skurcze pozwalają na ujście spermy. Jej smak, kolor i zapach zależy głównie od odżywiania mężczyzny.

Co wchodzi w skład spermy?

Jak sama nazwa „wytrysk” wskazuje – mamy do czynienia z płynem. Nasienie w swoim składzie ma przede wszystkim wodę. Poza wodą znajdują się inne mikro i makroskładniki. Są to między innymi:

  • Białko – w 100 ml spermy znajduje się około 5040mg protein,
  • Fruktoza – jest cukrem, którego jest najwięcej w spermie – w 100ml znajduje się go około 300mg. Mały procent fruktozy może wskazywać na bezpłodność. Cukry są źródłem energii dla naszego organizmu, więc także dla plemników są one niezwykle ważne.
  • Glukoza – jest kolejnym cukrem, który zajmuje drugie miejsce w składzie. Na 100 ml znajduje się go około 102mg.
  • Sód – 300mg/100ml
  • Potas – 109mg/100ml
  • Chlorek – 142mg/100ml
  • Wapń – 27mg/100ml
  • Magnez – 11mg/100ml
  • Cynk – 16mg/100ml
  • Mocznik – 45mg/100ml

W składzie chemicznym nasienia znajdziemy także: putrescynę, sperminę, spermidynę i kadawerynę, witaminę C oraz witaminę B12, lipidy, hormony sterydowe, cholesterol oraz selen.

Co wpływa na jakość spermy?

Mężczyźni mają coraz częstsze problemy z bezpłodnością. Badania dowodzą, że liczba bezpłodnych mężczyzn w ostatnich latach wzrosła. Jednym z czynników wpływających na jakość spermy jest współczesny tryb życia. Brak aktywności fizycznej, praca przy laptopie (trzymanie sprzętu na kolanach), ciągłe siedzenie, stres, zła dieta oraz używki przyczyniają się do pogorszenia zdrowia mężczyzn oraz w konsekwencji pogłębienia kłopotów z bezpłodnością. Dodatkowo panowie nie odwiedzają lekarzy i nie badają swojego nasienia. Z takich usług korzysta bardzo mała liczba mężczyzn. Zła kondycja nasienia zdiagnozowana wcześniej daje większe możliwości przywrócenia jej pożądanej jakości. Jeżeli mężczyzna do tej pory nie spłodził dzieci, a w przyszłości chciałby założyć rodzinę warto byłoby się zbadać. Podstawowe badania kosztują kilkadziesiąt złotych, a dzięki ich wynikom będzie można dowiedzieć się, czy mężczyzna ma szanse zostać ojcem. Nawet jeżeli jeszcze nie planuje potomstwa warto o siebie zadbać. Myślenie zmienia się z upływem lat, więc lepiej nie żałować złych decyzji i postawić przede wszystkim na zdrowie. Jakość spermy poprawi aktywny tryb życia, regularne współżycie seksualne, zdrowe odżywianie, dostarczanie organizmowi witamin A i E, kwasu foliowego, selenu oraz cynku.